Fasada je zaključni sloj vsakega objekta in največkrat je njena vizualna podoba tista, ki navduši mimoidoče, hišo izpostavi iz povprečja in ji da karakter. A ni le estetska funkcija tista, ki igra pomembno vlogo pri izdelavi – skrivnost kakovostne fasade se skriva v njeni toplotni izolaciji, ki je danes nepogrešljiva, če želite čim manjše toplotne izgube vašega doma. To lahko dosežete z uporabo kvalitetnih fasadnih sistemov in vseh njihovih elementov – izolacija, fasadna mrežica, lepilo za fasadno mrežico in mnogi drugi, ki vodijo do popolne fasade, da ji do živega ne bo prišlo niti pripekajoče sonce niti deževno neurje.
Iz česa je sestavljen fasadni sistem?
Fasadni sistem sestavlja več medsebojno povezanih komponent in za njegovo optimalno funkcionalnost je nujno, da se vse vgrajene komponente in materiali medsebojno ujemajo – izbrani material za izolacijo, vrsta armirne fasadne mrežice, lepilo za fasadno mrežico, premazi in zaključni sloji so tisti, ki držijo skupaj celoten fasadni sistem, ki ga sestavljajo:
- Izolacija: njena glavna naloga je zmanjšati toplotne izgube stavbe pozimi in jo zaščititi pred poletno vročino. Največkrat se zanjo uporabljata kamena in steklena volna ter estrudirani in ekspandirani polistiren oz. stiropor. Od vrste podlage za izolacijo je odvisna tudi izbira drugih materialov za fasado – npr. lepilo za fasadno mrežico, zaključni premaz fasade ipd.
- Fasadno lepilo: njegova funkcija je zagotoviti trden stik podlage in izbranega izolacijskega materiala. Lepilo za fasadno mrežico služi za mehansko pritrjevanje izolacijskih plošč in za armiranje s fasadno mrežico, zato mora biti izbrano glede na potrebe vgradnje izolacije – z raznim dodatki je mogoče spreminjati lastnosti, ki jih ima lepilo za fasadno mrežico – npr. hitrost sušenja ali paroprepustnost lepila
- Armirna mrežica: preprečuje krčenje ali raztezanje in napetosti na fasadi, ki bi lahko povzročili razpoke na zaključnem sloju fasade. Narejena je iz plastificiranih steklenih vlaken ali iz pocinkanega jekla. Namesti se tako, da se vtisne v fasadno lepilo, zato je zelo pomembno kakovostno lepilo za fasadno mrežico, sicer lahko začne fasada po določenem času izstopati od podlage. Še posebej natančen mora biti nanos lepila okoli odprtin in na robovih, saj je tam verjetnost za odstop fasade največja.
- Osnovni premaz za fasado: nanese se pred izdelavo zaključnih slojev fasade in ščiti porozne fasadne površine, saj poskrbi za vodoodpornost, ščiti pred umazanijo, zavira rast mikroorganizmov in ohranja čist videz fasade, ki je nenehno izpostavljena različnim vremenskim vplivom. Podlaga za nanos osnovnega premaza mora biti suha, trdna, brez razpok ipd., za kar poskrbi kvalitetno lepilo za fasadno mrežico in ustrezna namestitev mrežice.
- Zaključni sloj fasade: je najbolj izpostavljen in posledično najbolj obremenjen del fasade, ima pa predvsem estetsko funkcijo, zato nudi najrazličnejše možnosti izbire, da poudari arhitekturno podobo objekta. Namesti se na podlago s pomočjo mehanske vezave, zato je tudi tukaj izrednega pomena močno lepilo za fasadno mrežico, ki preprečuje razpoke in premikanje fasade, s čimer ohranja videz fasade. Zaključni sloj je lahko silikonski, silikatni ali akrilni, možne pa so tudi njihove kombinacije, s katerimi fasada pridobi svojo zaključno estetsko podobo.
Izbira fasadnega sistema je odvisna predvsem od vrste gradnje, zato naj načrtovanje fasade poteka ob pomoči strokovnjakov. Ti vam bodo znali ustrezno svetovati tako o izbiri izolacije in barve kot tudi o vseh komponentah fasadnega sistema glede na zahteve posameznega objekta. Fasada je namreč veliko več kot le barva na objektu, zato sta za dolgotrajno obstojnost ključni njena premišljena izbira in izvedba.